STALO SE ČERVEN 2019

CELOROČNÍ SBĚR PLECHOVEK

Tradiční celoroční sběr plechovek byl letos mimořádně úspěšný. Podařil se nám nový rekord, dokázali jsme nasbírat neuvěřitelných 1178 kg hliníku. Kromě dobrého pocitu z ochrany životního prostředí jsme také získali diplomy a ceny pro nejúspěšnější sběrače.

UKONČENÍ CELOROČNÍHO PROGRAMU V KLÁŠTEŘE CHOTĚŠOV

Ve školní družině plzeňské základní školy každoročně probíhá celoroční projekt. Tentokrát se žáci vydávali strojem času do různých etap minulosti i budoucnosti a jak už bývá zvykem, celý školní rok byl završen tzv. výletem za odměnu. Žáci, kteří obstáli nejlépe v celoročním bodování, se každý rok mohou těšit na nějaké zajímavé dobrodružství mimo objekt jejich základní školy. I v letošním roce tento závěr nechyběl. Probíhaly dlouhé diskuse a paní vychovatelky dlouho vymýšlely nejlepší místo pro naši cestu časem. Nakonec bylo rozhodnuto, že tentokrát zvolíme místo mimo Plzeň a oslovíme Správu kláštera premonstrátek v Chotěšově u Stoda.

Podmínky programu jsme začali dojednávat s panem Filipem Hrubým, a když jsme s kolegyní poprvé přijely na schůzku do kláštera, přivítal nás tento velmi příjemný a ochotný pán s úsměvem a pozitivním přístupem k naší myšlence.

Domluvili jsme se na spolupráci velmi rychle a bez problémů. Přípravy mohly začít. Výlet probíhal ve třech etapách, pro celkem devadesát žáků. Velké vzrušení panovalo už v budově školní družiny v Plzni, kdy žáci začali dostávat dopisy od řádové sestry Vojslavy (sestra Blahoslaveného Hroznaty) a museli postupně přijít na to, jak a kam se vlastně pojede. Velké nadšení vzbudila informace, že pojedeme vlakem. Na Hlavním nádraží v Plzni, dostaly děti za úkol najít správný směr, čas a nástupiště odjezdu. Jízda západočeským žralokem rozhodně neměla chybu a žáci během jízdy museli zjistit, kde budeme vystupovat.

Po výstupu na chotěšovském nádraží objevili mapu a podle té se vydali k místní dominantě obce – Chotěšovskému klášteru. Již u brány je čekala Blahoslavená sestra Vojslava a zadala jim první úkol. Děti obdržely celkem devět úkolů a otázek, za jejichž splnění dostaly indicie, které je postupně dovedly až do nově zrekonstruované východní věže, kde se setkaly s Blahoslaveným Hroznatou, zakladatelem kláštera, který jim předal ukrytý poklad.

I přes horké počasí, bylo v klášteře příjemně a žáci s nadšením plnili připravené úkoly, mezi něž patřilo například tvoření z přírodnin, stavba živých obrazů nebo stezka odvahy v prostorách gotických sklepů. Během těchto devíti úkolů se opět vrátili do dob, kterými během celého školního roku procházeli.

Následná zpětná reakce od kolegyň i dětí byla velmi pozitivní a my tímto děkujeme za krásnou možnost strávit v klášteře dobrodružné odpoledne.

Děkujeme panu Filipovi Hrubému za velmi vstřícné jednání a domluvu.

autor článku, Pavla Celerová

ŠKOLNÍ AKADEMIE KROUŽKŮ

Snad všechny děti na světě mají nějaké záliby, které mohou rozvíjet docházením do různých zájmových center. Naše školní družina nezůstává v tomto ohledu nikdy pozadu a tak po celý školní rok měly děti možnost navštěvovat kroužky sportovní, deskové, přírodovědné či tvořivé.

Ale protože kroužky nejsou „nafukovací“ a protože některé děti neměly možnost své vysněné kroužky navštěvovat a někdy ani vyzkoušet nebo jen neznaly přesnou náplň kroužku, rozhodla se školní družina uspořádat 1. ročník školní akademie kroužků, na které děti mohly „ochutnat“ všechny kroužky naší školní družiny – od sportovních jako je lakros, jóga, basketbal, florbal nebo plážový volejbal, až po tvořivé jako je kroužek Šikulové nebo kroužek vaření. Zájemci si mohli vyzkoušet nejrůznější aktivity a mohli změřit své síly v různých soutěžích, např. výdrž v balanční jógové pozici nebo střelbu lakrosovým míčkem.

Školní akademie kroužků se shledala s velkým úspěchem a děti se již teď nemohou dočkat nového školního roku, kdy se budou moci začít hlásit na své vysněné aktivity.