STALO SE LEDEN 2018

10. 1. 2017 - Zvířecí rekordmani – JEDLÍCI (motivační film s hádankou)

Po vánoční přestávce a také po tradičním vánočním hodování jsme zahájili novou etapu naší hry. Tentokrát nás zajímali zvířecí jedlíci a stravování obecně. Za zvuků písně „Co jsem měl dnes k obědu“ jsme byli svědky jedné opulentní hostiny. Naštěstí byla většina potravin umělých, jinak by paní vychovatelka praskla J! V novém dílu Zvířecích rekordmanů jsme viděli roztomilé surikaty nebo rybky, které okusují lidskou kůži. Naše paní kuchařky zase zaujal jedlík papoušek, který je inspiroval k uvaření papouškovy barevné zeleniny s kuřecím masem a brambory.

17. 1. 2017 - Jak být zdravým jedlíkem (beseda s nutričními terapeuty)

Děti bývají hladové jako vlci, neposedné jako pytel blech, mazané jako lišky a zvědavé jako opice. Proto jsme využili příležitosti a při pátrání po rekordech zvířecích jedlíků se zaměřili i na lidské stravování. Pozvali jsme k nám na besedu devět studentů třetího ročníku nutriční terapie z Vyšší odborné školy zdravotnické a také populárního plzeňského terapeuta Aleše Beránka. „Všichni jsme začali povídáním o zdravé stravě, kolik čeho jíst a jak často, co jsou zdravé a nezdravé potraviny, jak je důležitý pohyb. Jako další aktivitu jsme si připravili ochutnávku ovoce a zeleniny, někdo si připravil skládání kostek cukru na různé pochutiny, např. sušenky, limonády, čokoláda. Děti byly překvapené, když viděly, kolik je všude nezdravého cukru,“ popsali studenti. Nakonec si v každém oddělení děti vyrobily a vystavily potravinovou pyramidu. Studenti se shodli, že besedu považují za velmi příjemné zpestření praxí. Také Aleš Beránek žáky chválil. Potěšení bylo na obou stranách a děti zjistily, že zdravé stravování může být zajímavé i zábavné.

24. 1. 2017 - Nakrm mě, jestli to dokážeš (vědomostní soutěž týmů)

Naučili jsme se, že živiny v jídle se nazývají bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. Víme už také, že energie z jídla se měří v kaloriích. Abychom dobře rostli a sílili, musíme každý den sníst určité množství všech živin. Na akci jsme měli za úkol projít šest stanovišť, kde pro nás byly připravené vědomostní, pohybové i umělecké úkoly. Celé oddělení muselo táhnout za jeden provaz, aby všechno zvládlo. Za úspěšné splnění každé úlohy jsme získali kartičky s živinami, které jsme nakonec nalepili na velkou čtvrtku, a vytvořili tak vlastního jedlíka. Zvítězil ten tým, který pro svého jedlíka získal potřebné množství živin a kalorií.

31. 1. 2018 - Zvířecí rekordmani – KOUSALOVÉ (motivační film s hádankou)

Po etapě plné jídla nemohla následovat etapa jiná, než plná zubů a pravidel o správné zubní hygieně. Vlády se ujalo oddělení Kvítek. Děti shlédly film, ve kterém se představilo 10 největších rekordmanů z kategorie „kousalů“. Notoricky známý „kousal“ žralok nikoho nepřekvapil, avšak rypoš či varan mnohé ano. Na své si přišli i diváci milující pavouky, krokodýly či jiná až děsivá zvířata.

RED IZO: 102228418