Abeceda peněz

V úterý 3. prosince prodávali žáci 5. A vánoční výrobky, které sami připravili na jarmarku v pobočce České spořitelny ve Františkánské ulici. Tato akce se konala v rámci projektu Abeceda peněz od České Spořitelny, který je zaměřen na finanční gramotnost.
Jak hodnotili akci žáci?
Projekt mi dal různé zkušenosti.
Na začátku jsme si prohlédli Českou Spořitelnu ve Františkánské ulici u náměstí. Ukázali nám počítačku peněz, různé bankovky z cizích zemí a spoustu dalšího. Poté jsme si zvolili ředitelku, pokladníka, jejich zástupce a dostali jsme 3 tisíce, ze kterých jsme pak platili materiál. Během výuky jsme vymýšleli slogany, pekli, vyráběli a mnoho dalšího.
Zjistila jsem například, že je potřeba hodně času na přípravu a výrobu, že nejdříve se vyprodá jídlo a také že není tak lehké obsluhovat stůl s občerstvením, protože je u něho velká fronta, jídlo rychle mizí a je potřeba ho doplňovat. Takže přísloví Bez práce nejsou koláče opravdu platí. Projekt se mi líbil a jsem ráda že jsme neprodělali. Už se těším na náš celodenní výlet, který si zaplatíme z výdělku.                                                                      E. H.

Vánoční jarmark… myslela jsem si, že příprava vánočního jarmarku bude lehká, ale byla celkem těžká. Museli jsme…vyrobit, spočítat, pracovat s penězi, hlavně dávat pozor. Naučila jsem se pracovat s penězi a naučila jsem se do života, že i když se nám nechce dělat práce, tak z toho získáme něco dobrého nebo něco co chceme. Líbilo se mi, že jsem si mohla vyzkoušet pracovat a vydělávat jako dospělí.                                                   T. J.

Mgr. Daniela Trojovská

RED IZO: 102228418