Evropský den jazyků - „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.“

Cílem Evropského dne jazyků je motivovat studenty k učení se cizím jazykům, poskytnout jim informace o možnostech cestování v Evropské unii, předat praktické znalosti a seznámit studenty s dalšími institucemi, zabývajícími se zpřístupněním cizích jazyků veřejnosti v Plzni. V rámci oslav Evropského dne jazyků navštívily sedmé ročníky v rámci výuky druhého cizího jazyka dva programy, které připravilo Eurocentrum Plzeň ve spolupráci s knihovnami města Plzně (Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Knihovna města Plzně).

Naši sedmáci si v praxi ověřili, že přestože se druhý cizí jazyk (němčinu nebo ruštinu) učí teprve třetí týden, spoustu slov a frází již znají. Ruštináři se pod záštitou Ruského centra naučili základy azbuky a číst některá slova a zahráli si jazykovou hru. Němčináři se rozdělili na dvě skupiny. První se v Knihovně města Plzně v rámci programu Do Německa na zkušenou dozvěděla, jaké je to žít v cizí zemi a jaké jsou možnosti studijních programů. Druhá skupina si v Německé a Rakouské knihovně SVK PK v rámci programu A_BASTA! vyzkoušela experimentování s jazykem a zažila malou ochutnávku toho, co může zažít s divadelním spolkem „čojč“.

Pro zkušenější žáky z vyšších ročníků byla připravena jazyková výzva. V té měli za úkol propojovat různé evropské jazyky. Hledali například slova v rodném jazyce, která jsou převzatá z jiných jazyků, pojmenovávali oblíbená zvířata ve třech různých jazycích. Mezi dalšími úkoly bylo např. zapsat slova ve třech jazycích, které používají odlišnou abecedu, nebo naučit se slova ve znakové řeči.

Žáci při plnění úkolů objevili spoustu nových a zajímavých souvislostí mezi jednotlivými jazyky a oslava evropských jazyků tak splnila svůj záměr.

Zpracovala Mgr. Hana Jančíková

RED IZO: 102228418