Informace k návratu žáků do školy pro žáky 2. stupně a jejich zákonné zástupce

Od 3. 5. 2021 dochází k návratu žáků 2. stupně do škol v rotačním režimu.
  • V týdnu od 3. 5. mají prezenční výuku žáci 6. a 8. ročníku. Žáci 7. a 9. ročníku mají distanční výuku.
  • V týdnu od 10. 5. mají prezenční výuku žáci 7. a 9. ročníku. Žáci 6. a 8. ročníku mají distanční výuku.
Prezenční i distanční výuka bude probíhat dle platného rozvrhu ve Škole OnLine.
Výuka tělesné výchovy, sportovních her je od 3. 5. 2021 povolena pouze venku. Žáci mohou sportovat bez roušek, ale nesmějí využívat šatny a sprchy.
Vzhledem k zavedení rotační výuky budou osobní konzultace probíhat pouze v týdnu, kdy má žák distanční výuku, a po předchozí domluvě s daným vyučujícím nebo asistentem pedagoga.
Všichni žáci budou mít po celou dobu pobytu ve škole zakrytá ústa a nos ochranou dýchacích cest (rouška nebo respirátor). Při vstupu do odborných učeben si budou dezinfikovat ruce.
Přímo ve školní jídelně je stravování umožněno žákům na prezenční výuce. Žáci na distanční výuce mají možnost dojít si pro oběd do kastrůlku. Bližší informace již vedoucí jídelna zaslala všem strávníkům formou e-mailu. Všichni strávníci mají při prezenční výuce automaticky přihlášené obědy.

Podmínky vstupu žáků do školy, testování žáků a hygienická opatření

Vstup do školy na prezenční výuku je žákovi umožněn pouze v případě, že absolvuje antigenní testování 2x týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek, a zároveň žák nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19.
Žádáme zákonné zástupce, aby plánované lékařské prohlídky a vyšetření volili ideálně v týdnu distanční výuky nebo mimo testovací dny.
Vstup do školy bude ve dnech testování nutný již od 7:30 do 7:40. Od 7:45 bude probíhat testování žáků ve třídách tak, aby v 8:00 byla zahájena výuka. V případě pozdního příchodu či absence v den testování se žák testování podrobí ihned po příchodu do školy. Test si žák vyzvedne v sekretariátu školy.
Testování žáků bude probíhat v kmenových třídách za dozoru třídního učitele a asistenta pedagoga. Ve třídách, kde není asistent pedagoga, bude přiřazen další učitel.
Následující video ukazuje postup, jak používat testy aktuálně používané školou. Testy jsou vybírány a dodávány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, proto škola nemůže ovlivnit druh používaných testů.

Stručný postup testování:

1. Každý žák obdrží sadu pro testování (zkumavku, reakční roztok, odběrový tampon, testovací kazetu).
  2. Žák umístí zkumavku do stojánku a sundá víčko a přelije reakční roztok do zkumavky.
  3. Žák rozbalí odběrový tampon, sundá si roušku a vsune odběrový tampon cca 2 cm do každé nosní dírky a 5krát s ním zatočí.
  4. Žák si nasadí zpět roušku a odběrový tampon zasune do zkumavky.
  5. Žák 10krát otočí tamponem ve zkumavce a počká 1 minutu.
  6. Žák stiskne prsty zkumavku a vysune odběrový tampon.
  7. Žák uzavře zkumavku a nakape 3 kapky do oválného otvoru testovací kazety, následně počká na zobrazení výsledku.
  8. Učitel nebo asistent pedagoga zkontroluje výsledky testu a zapíše je do tabulky.
  9. Žák vyhodí všechny části testovací sady do odpadkového koše.
  10. Žák si vydezinfikuje místo a ruce po testování.
  11. Učitel vyjme pytel z odpadkového koše, uzavře ho, vydezinfikuje ho a umístí na chodbu.

Postup v případě pozitivního výsledku testu žáka

• V případě pozitivního testu bude žák izolován od ostatních žáků třídy a budou informováni zákonní zástupci žáka.
  • Škola vydá zákonnému zástupci žáka potvrzení o tom, že byl pozitivně testován. Zákonný zástupce žáka bude dálkovým způsobem informovat lékaře. Po předložení negativního RT-PCR testu nebo po skončení izolace (s potvrzením od lékaře) se žák může vrátit do školy.
  • Žákům, kteří byli v předcházejících 2 dnech v jedné třídě s žákem, který má pozitivní výsledek testu, se neumožní osobní přítomnost ve škole po dobu, než budou potvrzeny výsledky RT-PCR testu na přítomnost viru SARS CoV-2.
    • V případě, kdy konfirmační test RT-PCR nepotvrdí infekci pozitivně testovaného antigenním testem, se budou moci žáci vrátit k prezenční výuce.
    • V případě, kdy konfirmační test RT-PCR potvrdí infekci pozitivně testovaného antigenním testem, škola zašle příslušné krajské hygienické stanici seznam žáků, kteří byli v kontaktu s žákem pozitivně testovaným RT-PCR testem na přítomnost viru SARS-CoV-2. Krajská hygienická stanice nařídí těmto žákům karanténu. Pokud je v důsledku nařízení karantény znemožněna osobní přítomnost ve škole více než poloviny žáků, přechází nepřítomní žáci na distanční výuku po dobu trvání tohoto stavu.
  • Bez povinného testování nemůže žák docházet na prezenční výuku a zůstává doma. Škola v tomto případě nemá povinnost poskytovat distanční výuku. Formu studijní podpory si může zákonný zástupce žáka individuálně domluvit s vyučujícími.

V případě dotazů se neváhejte obracet na třídní učitele nebo zástupce ředitelky školy pro 2. stupeň.

V Plzni dne 28. 4. 2021

Vypracoval: Mgr. Stanislav Hefler