28. základní škola získala Evropskou jazykovou cenu Label

V pondělí 24. září se v Malostranské besedě v Praze uskutečnil další ročník konference Kreativně k jazykové výuce. Konferenci každoročně pořádá Dům zahraničních služeb ve spolupráci s Národní agenturou pro evropské vzdělávací programy u příležitosti Evropského dne jazyků. Konference se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a jejím cílem je představit příklady dobré praxe z českého školství a vyzdvihnout inovativní postupy, metody a formy práce v oblasti výuky cizích jazyků a mezinárodní spolupráce.

V rámci konference jsou každoročně udělována dvě prestižní ocenění:  Cílem individuálního ocenění Evropský učitel jazyků roku je ocenit učitele působící v oblasti jazykovéhovzdělávání, jejichž činnost je inovativní nebo výjimečná a inspirativní, nebo kteří motivují svým přístupem k dalšímu jazykovému vzdělávání a vytvářejí motivující prostředí pro rozvoj povědomí o jazycích a jazykové rozmanitosti.
Cílem Evropské jazykové ceny Label je podpořit nové a výjimečné aktivity v oblasti jazykového vzdělávání, propagovat je mezi odbornou veřejností a inspirovat ostatní k zavádění takových aktivit do jazykové výuky.
V letošním ročníku získalo cenu Label celkem pět projektů, mezi nimi i projekt 28. základní školy. Projekt s názvem Hlasová výchova, recitace a dramatizace ve výuce angličtiny na ZŠ v kontextu mezinárodní spolupráce probíhá na této škole již třetím rokem a zahrnuje aktivizační a motivační metody výuky angličtiny, recitaci, hraní divadelních her, využívání hlasových záznamů a videozáznamů s výkony žáků i multimediální prezentace, to vše ve spolupráci s partnerskou školou z polského města Siedlce.
Součástí ocenění je také finanční odměna ve výši 200 000,- Kč pro vítězný projekt, kterou uděluje MŠMT a která je určena především na mobilitu žáků a další zkvalitnění výuky cizích jazyků. Tato finanční částka na 28. ZŠ poslouží k tomu, aby se v letošním školním roce mohli poprvé setkat žáci polské a české školy, a to hned dvakrát. Nejprve počátkem května přijede skupina polských dětí do Plzně a zúčastní se zde společně se žáky naší školy divadelního minifestivalu s názvem PoetiCup 2012, který pořádáme v rámci oslav 40. výročí založení školy. O několik týdnů později se skupina českých žáků vypraví do Polska, aby svojí účastí obohatili kulturní program slavnostní akademie v partnerské škole.
Po projektu Letní jazykové školy ZČU a projektu střediska německých studií TANDEM při ZČU se tak 28. základní škola stala třetí vzdělávací institucí v Plzeňském kraji, které se Evropskou jazykovou cenu Label podařilo získat.
Růžena Písková
Zpracovala Jana  Tomanová