Den vědy a techniky

Hned jak jsme začali uvažovat o akcích v září, tak jsme museli našim žákům umožnit navštívit náměstí Republiky 10. září, tentokrát to mohl být pouze jeden „Den vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni“.
Všichni druhostupňoví žáci měli šanci si při krásném počasí zakusit mnoho aktivit a zužitkovat své dovednosti, um a píli. Tím se i mnohdy podařil důkaz mezipředmětového propojení, na něž se snažíme klást důraz i v naší výuce.
Všem bylo umožněno, i přes přísné hygienické podmínky vstupu, zakusit aktivity související s vědou, technikou na samotném náměstí. Zde se alespoň na den proměnilo náměstí plné lidí a holubů v polní vědeckou laboratoř s více jak třiceti expozicemi.
Bylo možné okusit mnoho experimentů vycházejících z běžného života každého a také pokusy, které nejsou jinde než na této akci. Vše doplněno zábavnou formou hry, závodu, soutěže, wow efektu a důkazu, že věda i učení může být zábava.
Všude možně jezdili roboti od malých po větší. Každý se mohl naučit oživit člověka resuscitací. Byla zde předvedena technologie termovize, která se může zavést do škol jako opatření proti šíření COVID-19. Bořkové stavitelé mohli postavit ze stavebnic cokoli a škodílci vše mohli poničit.
Aktivit bylo veliké množství a čas, který jimi mohli všichni strávit, povětšinou krátký, ale plně využitý.

Mgr. David Šikel