Předvánoční Regensburg 2013

Ve středu 11. 12. 2013 jsme využili pozvání od naší partnerské školy v německém Regensburgu a vyrazili na tradiční předvánoční návštěvu. Odjezd byl naplánován na osmou hodinu, ale vyjeli jsme asi s patnáctiminutovým zpožděním.
Všechny příjemně překvapilo, že pro nás přijel autobus fotbalového klubu Viktorie Plzeň. Alespoň chvíli jsme si mohli připadat jako fotbaloví borci.
            Před jedenáctou hodinou jsme byli na místě určení. Jako minulý rok nás uvítal pan ředitel a jeden z učitelů. Poté jsme se přesunuli do třídy hudební výchovy, kde jsme si odložili věci, dozvěděli se, co nás dopoledne čeká, a následně jsme byli rozděleni do tří skupin. Menší spolužáci z prvního stupně a šesté třídy se družili se svými německými vrstevníky a společně plnili různé jazykové hříčky, aby si vyzkoušeli, jaké je to poznávat a učit se jazyk svého protějšku. Podobné úkoly jsme my, osmáci, řešili loni. Naše skupina sedmáků a osmáků se připojila k německým žákům, dostali jsme každý nějaký buben, bubínek či jiný rámusící hudební nástroj a stal se z nás orchestr. Celou skladbu vymyslel a nás všechny řídil ředitel školy. Já jsem stál s paličkami u velkého bubnu a musím uznat, že mě to dost bavilo. Zdálo se mi, že paní učitelka Tauchenová se ale mnohem víc bavila tím, jak nás neustále fotila a natáčela během doby, kdy jsme bubnovali. Čas nácviku uplynul jako voda a my jsme šli i s hudebními nástroji na chodbu, kde jsme předvedli nacvičenou skladbu před našimi i německými žáky.
 Ve dvanáct hodin byly všechny skupiny svolány zpět do třídy a šlo se obědvat. Ještě před samotným obědem jsme dostali jako dárek perníčky, které, jak jsme se následně dozvěděli, pekli přímo regensburgští žáci. K obědu byly tradiční párky a housky doplněné o možnost vzít si bramborový salát, hořčici nebo křen. Nevím jak ostatním, ale mně oběd chutnal. Po obědě následovala zkouška pěveckého sboru, při které si někteří z nás i zatrsali. Kolem jedné hodiny odpoledne jsme se rozloučili a vydali jsme se směrem k autobusu a s ním do středu města. Po desetiminutové jízdě jsme vystoupili na parkovišti určené přímo pro autobusy a dál pěšky pokračovali okolo stavidla, přes most a různými uličkami všemožných velikostí až na náměstí. To byl také cíl celého výletu. Tady měli naši zpěváci oživit vánoční atmosféru trhu zpěvem koled a vánočních písní.
Dostali jsme možnost nakoupit si to, co jsme chtěli. Každý, kdo chodí do 6. - 9. třídy, dostal na hlídání menšího spolužáka nebo spolužačku ze třetí, čtvrté nebo páté třídy, aby se nikdo neztratil.
V šestnáct hodin měl vystoupení pěvecký sbor pod vedením paní učitelky Vacátkové a moc se jim zpívání povedlo. Byl to vrchol dne. Další příjemný vrchol dne představovaly poukázky na jídlo a pití, které nám rozdala paní učitelka Trojovská. Nejoblíbenějším občerstvením té chvíle byl podle mě dětský svařák, který nádherně zahřál, a výborná půlmetrová klobása v bagetě.
 Odpoledne uteklo velmi rychle a my jsme se zase vydali směrem k autobusu.
 Asi před šestou hodinou jsme vyrazili směrem k Plzni. I přes to, že se mi v Regensburgu líbilo, už jsem se velice těšil domů. Cesta byla zprvu klidná, protože polovina lidí usínala nebo spala, ale když jsme dorazili na hranice a zastavili jsme na Rozvadově na benzínce, abychom si mohli dojít na WC, všichni jakoby ožili a poté, co jsme opět vyjeli, byl v autobuse neuvěřitelný povyk. Všichni se uklidnili až poté, co nám pan řidič pustil Okresního přebor a my jsme se až do Plzně koukali. Po příjezdu do Plzně po dvacáté hodině jsme nejeli až k naší škole (nejspíš proto, že bychom se nevešli), ale zastavili jsme v ulici pod naší školou a postupně se sami nebo s rodiči rozešli domů.
Den se mi líbil a už teď doufám, že pojedu i příští rok.

Tomáš Mráz, 8. A