Prezentace závěrečných prací žáků 9. ročníku

13. 5. 2014 proběhla veřejná prezentace závěrečných prací žáků 9. ročníku.

Závěrečná práce představuje jednu z forem ověření schopností, dovedností a znalostí, které má žák končící základní vzdělávání. Deváťáci tak měli příležitost najít propojení poznatků a dovedností získaných v jednotlivých vyučovacích předmětech s praktickým uplatněním a se svými vlastními možnostmi. Cílem práce bylo nejen shromáždění informací k danému tématu a jejich zpracování, ale také prezentace vlastních názorů a kompetencí.
Žáci měli zpracováním závěrečné práce prokázat tyto schopnosti a dovednosti:
  • schopnost dlouhodobější samostatné práce,
  • schopnost vyhledávání a zpracování informací,
  • schopnost spojovat učivo více předmětů a nacházet souvislosti mezi jevy a poznatky,
  • schopnost napsat vlastní text,
  • schopnost grafického, výtvarného nebo technického zpracování tématu,
  • schopnost kultivovaného vyjadřování v mateřském jazyce,
  • schopnost napsat a zpracovat text na počítači (text, tabulky, grafy, tvorba prezentace),
  • a schopnost prezentovat svou práci.
V úterý ráno jsme se všichni shromáždili v učebně fyziky a paní ředitelka s naší třídní paní učitelkou si vzaly úvodní slovo. Poté již následovaly první prezentace.
Museli jsme překonat trému a představit svoji práci spolužákům, přítomným rodičům a porotě, ve které byli naši učitelé. Nejdříve jsme byli nervózní, postupně v nás však převládal dobrý pocit. Spokojeni se svým výkonem jsme byli nakonec nejen my, ale i učitelé.
Poté, co všichni předvedli výsledky svého snažení a své práce, proběhlo slavnostní předání hodnocení a vyhlášení šesti nejlepších prací, které byly odměněny diplomem a knihou s věnováním od paní ředitelky.
Oceněni za přínosné a inspirující vypracování závěrečné práce 9. ročníku byli:
  • Petra Čurdová za chemické pokusy zaměřené na kvalitativní a kvantitativní důkaz kyslíku,
  • Karel Falta za zmapování všech slunečních hodin na území Plzně,
  • Matouš Menšík za představení typického anglického jídla (včetně ukázky a ochutnávky),
  • Kateřina Šroubková za vyrobení 3D modelu Slunce a planet Sluneční soustavy,
  • Šárka Čandová za představení oblíbeného britského spisovatele a jeho tvorby,
  • Tomáš Morávek za vytvoření přehledu o využití jednoduchých strojů (páky, kladky, nakloněné roviny) v běžném životě.
Za naši třídu přejeme žákům 8. ročníku hodně štěstí, trpělivosti, odvahy a hlavně odpovědnosti při zpracovávání závěrečných prací v příštím školním roce!
Petra Čurdová a Kateřina Klímová (9. A)
Zpracovala Mgr. Jana Horešovská a Mgr. Jana Tomanová