Projekt EDISON

V minulém týdnu proběhl na naší škole mezinárodní projekt Edison. Žáci 1. i 2.stupně měli možnost se blíže seznámit s kulturami a tradicemi zemí, a to jmenovitě s Brazílií, Jordánskem a Indonésií. Z těchto zemí k nám přijely 3 stážistky, které přibližovaly žákům své tradice a kulturu.
V pondělí prezentovaly studentky přednosti a zvyky svých zemí žákům druhého stupně.

Následně se dívky účastnily hodin anglického jazyka, kde se jich žáci 2. stupně dotazovali na všechny věci, které je zajímaly. V letošním roce mohli žáci vytvořit soutěžní video s informacemi o stážistkách, kde je hlavní výhrou cena (ne)hmotného charakteru.
Stážistky se také letos nově zúčastnily vaření se žáky 9. ročníků, naši mladí krajani jim připravili česká tradiční jídla a dívky je měly možnost ochutnat nebo se zapojit do přípravy jídel. Do výuky angličtiny v 9. ročnících byla zahrnuta i hodina se stážistkami, kde měli žáci možnost naučit stážistky různé hry či se dále zdokonalovat v jazyce.

V letošním roce poprvé proběhl koncept, kdy stážistky nejen prezentovaly, ale účastnily se výuky v hodinách angličtiny. S tímto konceptem bychom rádi pracovali i v následujících letech. Žáci byli více motivovaní se učit anglický jazyk, protože byli situací nucení si vyzkoušet naostro, jak se dokáží domluvit.

Nově byla zavedena i možnost ubytování stážistek v rodinách žáků či zaměstnanců školy. Hostitelé tak měli velkou možnost si procvičit angličtinu a také ukázat stážistkám své rodné město.

Ochuzeni nebyli ani žáci 1. stupně, kde jako tradičně proběhla Global village v 1.-4. ročnících, 5. ročníky se mohly dotazovat stážistek na to, co je zajímá, nebo s nimi hrát hry a využít své dosavadní znalosti z jazyka pro vzájemnou komunikaci. Při Global village se žáci 1. stupně hmatatelně seznamovali s tradičními předměty jednotlivých zemí nebo ochutnávali tradiční jídlo. I žáci 1. stupně se aktivně dotazovali stážistek na jejich oblíbené věci nebo porovnávali velikosti zemí s tou naší.

Součástí projektu byla poprvé nabídnuta možnost ubytování stážistů v rodinách. Bez spolupráce hostitelských rodin by nebylo možno program zrealizovat. Děkujeme!

Vypracovaly: Mgr. Kristýna Bartáková a Mgr. Milena Kalabzová