Setkání žákovských parlamentů v Senátu PČR

25. listopadu 2013 se uskutečnilo setkání vybraných žákovských parlamentů ze všech krajů České republiky. Akce s názvem „Škola pro demokracii aneb Co dokáže žákovský parlament“ probíhala na půdě Senátu Parlamentu ČR v jednacím sále Valdštejnského paláce pod záštitou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Zástupci zúčastněných žákovských parlamentů zde představovali, čím se při své práci zabývají a také co už se jim podařilo.
Součástí byl i veletrh žákovských projektů, po kterém následovalo vyhlášení nejlepších prezentací a předání titulů „Škola pro demokracii“. 28. ZŠ získala se svým projektem „Pomoc pro psí tlapky“ 2. místo v kategorii Zajímavý projekt a 3. místo v kategorii Hezké tablo.
Setkání se zúčastnili i senátoři Jiří Oberfalzer a Jan Žaloudík, kteří během společné diskuse odpovídali na dotazy žáků jako např. co je vedlo k tomu, aby se stali politiky, jak často se senát schází a co vlastně řeší, co už se jim jako senátorům povedlo, zda i senátoři mají imunitu a jaká je jejich představa ideálního státu.
Senátor Jiří Oberfalzer na závěr řekl: „Nikdy není tak špatně, aby se s tím nedalo něco udělat… Buďte pozitivní, přemýšlejte o věcech pozitivně, nehledejte postranní úmysly od druhých. Snažte se ve svých parlamentech dělat dobré věci. Žádný jednotlivec totiž nedokáže změnit svět. Je důležité zaměřit se na to, co můžeme udělat my sami, ne na to, co si myslíte, že by měli dělat ostatní.“
Tuto akci zorganizovalo Centrum pro demokratické učení (CEDU) při GEMINI o. s., které se dlouhodobě a systematicky věnuje Výchově k občanství a rozvoji demokracie. Aktuálně toto téma rozvíjí podporou škol a učitelů právě při práci se žákovskými parlamenty. Ty jsou v současné době jedním z nejefektivnějších nástrojů, jak rozvíjet aktivní občanství v mladých lidech.

Zpracovala Mgr. Jana Horešovská