Technické exkurze 9. tříd na SPŠE

Ve školním období 2013/14 a 2014/15 se část naší třídy zapojila do programu zaměřeného na přírodovědné a technické vzdělávání žáků ZŠ.. V rámci tohoto programu, který realizován v rámci ESF, EU, MŠMT, OP VK a Plzeňského kraje, jsme celkem osmkrát navštívili SPŠE a VOŠ elektrotechnickou v Plzni, kde pro nás připravili tamější žáci i učitelé, dle mého názoru, velmi poutavé akce, pokusy a jiné aktivity.
Tematické bloky:
        I.            Navigace GPS v terénu
      II.            Biologie člověka – měření tepu, krevního tlaku
    III.            Pájení kovů – výroba šperků
    IV.            Vesmír
      V.            Optické klamy a oko
    VI.            pH pokusy, indikátory
 VII.            Alkany – hoření methanu
VIII.            Chemické pokusy – srážecí reakce
    IX.            Chemické pokusy – „zkouška odvahy“ (komplexotvorné reakce)

X.            Fyzika v kuchyni – tlak, podtlak
    XI.            Těžiště těles, rovnováha
 XII.            Práce s molekulovými modely sloučenin (voda, methan, ethanol, kyselina octová)
XIII.            Akustické pokusy se zvukem
XIV.            Mobilní aplikace - akustika
 XV.            Chemické pokusy – příprava vodíku, kyslíku

Naše poslední návštěva SPŠE v rámci tohoto programu proběhla 27. 1. 2015.
A co jsme dělali? Především jsme si opakovali to, co jsme se za těch bezmála 30 hodin naučili. Chodili jsme s navigací a hledali cíl. Našimi úkoly bylo pozorování pH různých kapalin, nebo stavění věží z hranolů a válců, aniž bychom se těchto hranolů nebo válců dotýkali rukama. Také jsme pili ovocné šťávy, ale ne jen tak ze sklenice. Tyto šťávy jsme pili nejdříve dvoumetrovým, poté i třímetrovým brčkem. Nechali jsme si „zapálit“ ruce a také „podřezat“ žíly. Po svačině jsme šli společně s ostatními účastníky do auly, kde k nám promluvila paní ředitelka SPŠE a VOŠ elektrotechnické a po této informační řeči jsme se opět přesunuli, tentokrát do dílen. Tam nám učitelé ukázali, co dělají žáci v jednotlivých ročnících a oborech. I tento malý prohlídkový okruh skončil a my jsme se museli rozloučit. Během těchto exkurzí jsme poznali příjemné i hodné učitele i žáky, dozvěděli jsme se spoustu nových informací a zažili jsme mnoho příjemných chvil. Podobnou zkušenost bychom doporučili všem žákům nejen naší školy.
Napsal Tomáš Mráz, 9. A