Výšlap na Radyni

V úterý 3. června probíhal na naší škole den terénní výuky. Ráno jsme se sešli před školou, kde už na nás čekal pan učitel Totzauer. Všichni jsme byli rádi, že s námi jde právě on, protože pan učitel Totzauer je mezi žáky docela oblíbený. Asi proto, že když chce, nebo když chceme my, tak se dokáže bavit s žáky tak, jako kdyby to byli jeho kamarádi. A protože s 8. A, tedy s naší třídou, to není zrovna jednoduché, co se papírování týče, poslední přišla paní učitelka Tauchenová.
Byli jsme samozřejmě poučeni o pravidlech bezpečnosti při školních akcích, jako třeba že si musíme hlídat učitele, hlídat si svou skupinu a vystoupit vždy tam, kde je výstup plánovaný. Možná se vám zdají tato pravidla samozřejmá, ale nezapomínejte, že jsme v 8. A.
Když jsme konečně došli na zastávku, vypadalo to, že pojedeme poprvé sami v trolejbusu, ale 9. A si řekla, že výlet na Radyni je dobrý nápad, takže jsme se museli všichni nasoukat do jedné 13tky, kterou jsme jeli až na konečnou k Olympii. Trasa z konečné trolejbusu na hrad vedla okrajovou částí nákupního centra a pak už se příjemně klikatila lesem pod známou siluetou zříceniny. Při velkém stoupání do kopce někteří jedinci trochu zaostávali, ale na hrad dorazili úplně všichni.
Pod Radyní nás čekal krátký odpočinek, ale bohužel i krátký pracovní list. Ten jsme naštěstí měli hned hotový a mohli jsme jít na prohlídku hradu. Uvnitř na nás už čekal Radouš, respektive průvodce, co si na něj hrál. Když nám převyprávěl celou historii hradu, mohli jsme konečně nahoru. Nejvíce nás zajímalo poslední patro, ze kterého jsme viděli celou Plzeň a prý i Šumavu. Kdybych dával při zeměpisu pozor na výklad, možná bych i věděl, kde ji hledat a viděl bych ji.
Když už jsme byli zase dole pod Radyní, řekli jsme si správné odpovědi z pracovního listu a zase nás čekala cesta dolů. Na cestě dolů se přihodila taková zajímavá věc. Jdeme v davu a najednou se za námi ozve dupot a během chvíle kolem nás proběhne Vašek v kapuce a s šátkem až pod oči, asi si myslel, že když se zakuklí, bude z něj motýl. Nikdy jsem neviděl kuklu běhat, ale třeba je to nová taktika, jak urychlit proces líhnutí.
Když jsme se dostali na zastávku, v trolejbusu opět seděla 9. A, takže jsme cestu zpět museli protrpět stejně jako cestu tam.
Terénní výuka se nám moc líbila, dá se říct, že byla nejlepší ze všech.
Pavel Fotr, Michal Urban, 8. A