•  

Závěrečná práce 9. ročníku a já aneb Malé ohlédnutí

 

Někdy v říjnu nám naše třídní učitelka ukázala seznam témat závěrečných prací s tím, že si každý z nás má jedno vybrat. Já jsem měla hned jasno, co si zvolím - lákala mě chemie, a to pokusy s kyslíkem.
Po výběru tématu jsme si měli co nejdříve domluvit konzultaci s vedoucím práce, což byl učitel, který měl na starosti danou oblast. Samozřejmě, že se mi tam hned nechtělo, a tak jsem schůzku odkládala a odkládala. Když jsem konečně svoji lenost přemohla, zjistila jsem, že vedoucí mé práce ve škole měsíc nebude. Nakonec jsem tedy měla první konzultaci až v únoru - špatné na tom pro mě však bylo, že písemná část práce se měla za měsíc odevzdat…
Při konzultaci jsme se s paní učitelkou Husákovou domluvily, že budu dělat celkem 7 pokusů. Bohužel jsem na to neměla odpoledne čas, proto jsem je tedy musela chodit dělat do školy brzy ráno, ještě před vyučováním. A vstávání bylo pro mě asi ze všeho nejhorší! Ještěže ty pokusy byly alespoň zajímavé, i když jsem si nikdy nemohla být jista, jestli se mi to povede. Co kdybych něco udělala špatně? To by byla katastrofa!
Nakonec jsem všechny pokusy stihla (i když ne vždycky zrovna úspěšně) a písemnou část se mi podařilo odevzdat včas. Uf… první úkol jsem měla tedy za sebou, ale pořád zbývalo představení závěrečné práce spolužákům, rodičům a porotě složené z učitelů, což se mělo konat za dva měsíce, tedy v květnu.
A to bych nebyla já, abych to opět nenechala na poslední chvíli… Začala jsem si chystat prezentaci až tři dny před jejím konáním a jak jsem zjistila, nebyl to zrovna dobrý přístup, protože ani příprava prezentace nebyla úplně jednoduchá. Musela jsem si hlavně sepsat, co budu vlastně říkat a několikrát jsem si to celé zkoušela před zrcadlem. Bohužel se mi to pořád pletlo a já z toho byla už nervózní.
V den prezentací to bylo ještě horší a ani to, že se na mě přišla podívat mamka, mě moc neuklidnilo, spíš naopak. Když jsem ale konečně předstoupila před třídu, snažila jsem se nenechat to na sobě znát. Myslím, že se mi úspěšně povedlo vše nějak odříkat a ukázat i připravené pokusy. Podle hodnocení poroty jsem zjistila, že se jim moje práce i prezentace líbila, a dokonce jsem za ni získala i ocenění.
Nakonec jsem z toho všeho měla dobrý pocit.
Petra Čurdová, 9. A
 
Já jsem si za téma své závěrečné práce zvolila vyrobení 3D modelu Slunce a planet Sluneční soustavy.
Po výběru tématu pro mě začalo období, kdy jsem se musela donutit napsat písemnou část. Sice mě vesmír vždy fascinoval a číst knížky mě taky baví, ale přelouskat knížku Evoluce vlastním tvůrcem se ukázalo jako obtížný úkol, protože v ní bylo spoustu informací těžkých na pochopení. Naštěstí tam bylo taky hodně informací, které se mi pro moji práci hodily.
Jakmile jsem měla za sebou písemnou část, vrhla jsem se s již větší chutí na tvorbu svého 3D modelu. Dlouho jsem přemýšlela, jak to vlastně udělám a nakonec jsem si vybrala postup s využitím modelářské hlíny a ozdob. Na závěr jsem na planety nanesla akrylové barvy a upevnila je na podstavec. Tato práce byla velmi náročná, jak časově, tak i po estetické stránce.
V den O, nebo-li v den obhajoby závěrečných prací, přišlo hodně hostů a se mnou začala cloumat pořádná tréma, která se ještě zvětšila po té, co se mi jedno z vyrobených těles rozbilo. I když jsem se při své prezentaci trochu klepala, nakonec to dopadlo dobře a moje práce byla navíc oceněná jako přínosná a inspirující.
Myslím si, že to za tu všechnu námahu stálo, protože jsem si dokázala, že i když jsem někdy kapku nešikovná, zvládnu vytvořit i práci, která vyžaduje zručnost.
Kateřina Šroubková, 9. A
Zpracovala Mgr. Jana Horešovská
Fotografovala Mgr. Jana Tomanová

 

 
28. základní škola Plzeň na mapě

Adresa školy

28. základní škola Plzeň, příspěvková organizace
Rodinná 39, 312 00 Plzeň
GPS: 49.7449322N, 13.4109242E

tel: (+420) 378 028 888
fax: 378028860
e-mail: skola@zs28.plzen-edu.cz
ID datové schránky: fk9mwc4
IČ: 70880026
Komerční banka Plzeň-město č. ú.  50133311/0100