Pasování do družiny krále Václava IV.

Do soboty 16. listopadu bylo možné navštívit výstavu Václav IV. - král na rozhraní věků v pražském Karolinu, historické budově Univerzity Karlovy.
Letos uplynulo 600 let od smrti českého a římského krále Václava IV. V Karolinu, Císařské konírně na Pražském hradě a v Klementinu bylo možné seznámit se se životem, dobou a odkazem tohoto vzdělaného vladaře, který měl zásluhy na rozvoji pražské univerzity a jehož vláda skončila
s nástupem husitských bouří. Výstava představila malířské, sochařské, architektonické i řemeslné skvosty tzv. krásného slohu, včetně faksimilí, těch nejkrásnějších dobových rukopisů.
Jednou z nejkrásnějších soch krásných madon je právě ta plzeňská, kterou se nyní snaží zachránit restaurátoři v opravované katedrále svatého Bartoloměje na náměstí Republiky.
Po návštěvě výstavy se Magdalena Brandová, žákyně 6. C, zúčastnila soutěže, kterou pro děti a rodiče připravili organizátoři. Otázky byly zaměřené na poznatky získané během výstavy, ale bylo třeba zjistit si i řadu reálií přímo z Prahy. Jednotlivé indicie bylo třeba poskládat do tajenky.
Správnou odpověď z 350 zúčastněných dětí poslalo jen pět. A Majda byla mezi nimi. Byla pozvána ke slavnostnímu vyhodnocení do Karolina právě v sobotu 16. 11. 2019. Nakonec však pozvání přijaly pouze dvě děti. Přivítal je sám král Václav. Oba vítěze ještě trochu potrápil znalostním kvízem, než je pasoval do své družiny a odměnil měšcem pražských grošů a dalšími cenami se znakem univerzity.