Školní kolo celosvětové výtvarné soutěže Global Canvas 2024

Cílem celosvětové dětské výtvarné soutěže Global Canvas (Barometr života) je podpořit kreativitu mladých lidí, ukázat myšlení a zájem o životní prostředí naší planety a neuvěřitelnou divokou přírodu, která ji obývá. „Červený seznam“ ohrožených druhů zvířat měří tlaky působící na druhy a jejich počet, což pomáhá vládám a charitativním organizacím pro divokou zvěř zabránit vymírání. Obsahuje informace o tom, kde a jak zvířata a rostliny žijí, kolik jich zůstalo, jaké hrozby jim hrozí a co děláme pro jejich záchranu.

Děti tvořily společné dílo. Mladší žáci (kategorie 4 – 7 let) modelovali a malovali plameňáky, kteří jsou, stejně jako mnoho dalších zvířat, v ohrožení. Přirozené prostředí brodivých ptáků se, bohužel, mění, jezera vysychají odlesňováním nebo nadměrným odčerpáváním vody.
Starší žáci (kategorie 8 – 12 let) chtěli svým dílem ukázat africkou savanu, kde žije mnoho savců v kritickém ohrožení. Každý vymodeloval jedno zvíře, a tak vznikli sloni, nosorožci, lvi, žirafy a další zvířata. Pozadí opět domalovali žáci z výtvarného ateliéru. Prostředí savany (stromy, trávu…) vytvořili z recyklovatelných materiálů.
Na těchto dvou krásných prostorových pracích se podílelo 53 žáků. Společně s videem a fotografiemi, které posíláme do soutěže, napsaly děti porotě tento vzkaz:
„Víme, že na vymírání zvířecích druhů se všichni lidé spolupodílíme. Chtěli bychom naším dílem ukázat všem, že zvířata jsou součástí našeho života, a proto musíme dělat vše pro to, abychom je zachránili. Příroda je krásná, je naší součástí, tak se k ní chovejme zodpovědně!"
Kategorie 4 - 7 let (17 žáků) - Dílo Plameňáci:

Kategorie 8 - 12 let (36 žáků) - Dílo Africká savana:

Petra Častorálová, Jana Tomanová