Jak umíme točit peníze

Dne 7. prosince 2017 se třídy 8. A a 8. B vydaly do plzeňského Depa 2015 na výstavu s názvem "Jak se točí peníze". Měli jsme si tu na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je hospodařit s penězi, tedy plánovat, kolik peněz máme, kde si je můžeme vydělat a jak s nimi naložíme. Čekala nás vlastně velká finanční hra.

V depu nás přivítali dva milí průvodci. Nejdřív nám vysvětlili, k čemu depo slouží, a chvíli jsme si povídali o platebních kartách, jaké známe, k čemu slouží a jaké známe typy.

Poté nám vysvětlili, jak výstava funguje, jaká ve hře platí pravidla a co nás čeká. Rozdali nám hrací platební karty, na kterých bylo deset herních peněz. Celá hra byla pojata interaktivním způsobem. Kolem nás stálo malé městečko, ve kterém se nacházely různé typy domků – obchod, banka, muzeum, burza, … Mohli jsme si v nich vyzkoušet, jaké je to nakupovat, propadnout burze nebo žít v luxusu, dozvědět se nové informace o penězích, nebo si vytvořit vlastní papírové bankovky. Všechno ale nebylo zadarmo. Proto jsme si také mohli peníze vydělat. Šlo to více způsoby. Buď se odpovídalo na otázky, které vycházely z poučného textu v domcích, nebo jsme museli splnit nějaký speciální úkol.

Peníze, které jsme vydělali a neutratili, jsme na konci hry mohli věnovat na výcvik psů pro postižené.

Pak už jsme jen vrátili karty a vydali se na cestu ke škole, cestou jsme se na chvilku zastavili na náměstí Republiky, kde už se konaly vánoční trhy.

Akce se nám líbila. Byla poučná i zábavná.

Andrea Němcová, 8. A, Mgr. J. Tauchenová