Návštěva Terezína

Dne 15. května se obě naše 8. třídy vypravily do koncentračního tábora Terezín.
Již v autobuse jsme se dozvěděli nové informace o pevnosti, o 2. světové válce a Adolfu Hitlerovi formou kvízu. V terezínské pevnosti nás pak prováděl průvodce, který byl připravený rozšířit naše znalosti.
Dozvěděli jsme se, že Terezín nebyl vybudován jako koncentrační tábor, nýbrž jako tvrz v 18. století. Nejtemnější historii však zažil Terezín v průběhu 2. světové války. Pan průvodce nám vyprávěl neuvěřitelné příběhy o chování nacistů vůči Židům. Zaujal mne příběh, kdy vězni neměli dostatek vody, ale i přesto si nacisté vodou naplnili bazén. Otřesný byl příběh útěku dvou Židů, který skončil trestem ukamenováním ostatními vězni. Podívali jsme se na samotky a hromadné, nehumánní cely, ve kterých žilo až 200 vězňů. Vozíky určené dopoledne pro rozvážení chleba sloužily odpoledne pro odvoz mrtvých a zkrvavených těl. Zajímavé je, že Terezín nebyl vyhlazovací tábor, ale tábor určený k propagandistickým účelům nacistů.
Další zastávkou naší cesty bylo muzeum ghetta. V něm jsme viděli zeď plnou jmen dětí do 15 let, které se do tábora dostaly a zahynuly v Terezíně nebo po deportaci do míst vyhlazování na východě. Šokovaly nás depresivní obrázky dětí z tábora vystavené v muzeu. Poslední zastávkou našeho výletu byla dobová márnice a krematorium, kde jsme mohli vidět spalovací pece. Věnovali jsme minutu ticha k uctění památky mrtvých vězňů. Nakonec jsme jim zapálili svíčku a jeli domů.
Tento výlet pro nás znamenal hodně. Dozvěděli jsme se, co může jeden jediný člověk napáchat za zločiny a kolik lidí může zabít pouze pomocí propagandy. Důležité je se z dob minulých poučit, stále je připomínat a nenechat se zmanipulovat lidmi, kteří historii překrucují.

Autor článku: Ondřej Felix, žák 8. ročníku