Obhajoby závěrečných prací

Už žáci základní školy dokáží brilantně obhájit velkou odbornou práci. Naši deváťáci pracovali v průběhu celého školního roku pod vedením jednoho z učitelů na závěrečné práci. Museli zvládnout mnoho formálních pravidel pro tvorbu takové práce, dodržet danou osnovu, sepsat vhodně anotaci, úvod, prameny, ze kterých vycházeli, i citace. Jejich povinností bylo plně využít dané téma a neodbočit od něj a v neposlední řadě vyvodit ze svého bádání závěry. Dalším úkolem byla prezentace v PowerPointu. Ta doprovázela samotnou ústní obhajobu. Čtyřčlenná porota složená z vedoucího dané práce, vedení školy a ostatních pedagogů posuzovala mluvený projev, přehlednost prezentace, srozumitelnost, neverbální projev, čas i energii do práce vložené. Letos se obhajoby prodloužily z jednoho na dva dny kvůli značnému počtu žáků. Na účinkující tak čekalo velké publikum. V hledišti seděli ostatní deváťáci a spolužáci z nižších ročníků, kteří si přišli prohlédnout, co je v budoucnosti ještě čeká. Žáci devátých tříd předvedli různé výsledky, vlastní rukodělnou činnost i složité výpočty. Některé práce obsahovaly velmi pracnou praktickou část. Viděli jsme model sluneční soustavy, obrazy, tvůrčí psaní, sbírku fotografií slunečních hodin a mnoho dalších projektů. Věříme, že naši deváťáci v budoucnu tyto dovednosti využijí.

Zpracovala: Mgr. Kateřina Hamplová