Projekt ve výuce anglické konverzace

V rámci hodin anglické konverzace překládali žáci 8. a 9. tříd báseň J.R.R. Tolkiena z knihy Pán prstenů. Při práci na překladu odhalovali význam slov i celého textu, zjišťovali, že neexistuje pouze jediný způsob, jak „správně“ přeložit báseň, učili se vnímat text po stránce obsahové i formální, snažili se co nejvýstižněji vyjádřit básnické obrazy. Cílem projektu bylo společné uvědomění si, že v jazyce lze realitu popsat nejrůznějšími způsoby. Při porovnávání svých verzí s „oficiálním“ překladem básně diskutovali žáci o přesnosti, uvolněnosti a přibližnosti překladu, o tom, že i při zdařilém překladu se vždy něco ztrácí, že každý překlad je interpretací originálu. Uvědomili si, že stojí za to pokoušet se číst originální texty v cizích jazycích, i když český překlad již existuje.

Práce žáků byly poté prezentovány na mezinárodní konferenci Ideas that Work pro učitele anglického jazyka, která se konala 6. listopadu 2010 na Pedagogické fakultě ZČU v Plzni. Účastníci konference oceňovali především tvůrčí přístup, jazykovou různorodost a grafické zpracování jednotlivých projektů. Velmi pozitivně vnímali fakt, že žáci základní školy jsou schopni pracovat s básnickým textem. Jednotlivé práce jsou nyní vystaveny v prostorách školy (u jazykových učeben).
Růžena Písková

Zpracovala Jana Tomanová