Terénní výuka 7. tříd na rotundu sv. Petra a Pavla

Podmračená obloha vyprovodila letos sedmáky na terénní výuku do Starého Plzence. Cílem bylo prozkoumat a popsat rotundu sv. Petra a Pavla. Po poutavém vyprávění paní průvodkyně jsem kreslili dlaždice tvořící historickou dlažbu rotundy, měřili obvod stavby, popisovali, k čemu soužila, využili jsem její jedinečnou akustiku a zazpívali si v ní. U nedalekého hradiště nám pak někteří spolužáci přečetli svá vyprávění o tom, jak si představují, že probíhal prodej rotundy mezi rodem Štenberků a Kokořovců. Například Matěj Kodl si okolnosti prodeje představil takto:

25. 1. 1561 Stará Plzeň (Starý Plzenec)
Jiří Kokořovec z Kokořova přijíždí se svojí suitou v podvečer po úmorné jízdě do Staré Plzně. Přijíždí, aby koupil od svého dávného přítele Jindřicha Štenberka ze Štenberku románskou rotundu. Štenberkové dostali rotundu v roce 1536 jako dar od krále Ferdinanda I. Jiří Kokořovec se setkává s Jindřichem v místní krčmě při poháru dobré medoviny. „Zdravím tě, Jindřichu, můj dávný příteli, přijíždím za tebou, abych od tebe koupil tolik oblíbenou rotundu. Jak jsme spolu naposledy hovořili na tvém panství při lovu zvěře, zmínil ses o možném prodeji rotundy ve Staré Plzni. A proto mi dovol, abych od tebe koupil rotundu spolu s celým panstvím.“ Jindřich několik hodin usilovně přemýšlel, jestli bude mít z prodeje rotundy a celého panství nějaký prospěch. Několik hodin prodej odmítal z různých důvodů. Avšak jak čas plynul a přívaly opojné medoviny otupovaly jeho mysl, nakonec přeci s prodejem souhlasí a nechává zavolat svého písaře, aby sepsal jeho jménem prodejní smlouvu na prodej rotundy společně s přilehlým panstvím. Ještě stále není rozhodnut, za jakou cenu by měl panství s rotundou prodat. Přichází písař a sděluje svému pánovi Jindřichu ze Štenberku, že při jízdě se mu vylila jeho jediná lahvička s inkoustem. Jindřich je velice nahněvaný a v opilosti najednou odmítá prodej rotundy. Jiřímu Kokořovci najednou dochází, že zřejmě kvůli prázdné lahvičce od inkoustu nedojde k jeho tak vysněné koupi panství a rotundy, a proto se rozhodne improvizovat. Odchází již v opojeném stavu za místním krčmářem a prosí ho o lahvičku inkoustu. Ovšem odchází s nepořízenou, protože i hospodskému inkoust došel. Vpotácí se do kuchyně a v pološeru prohledává různé dózy a sklenice, když tu najde sklenici se švestkovými povidly. Trošku z nich odebere do misky, u výčepu je v rychlosti naředí trochou čiré pálenky a už vše vypadá jako tolik potřebný inkoust. Podává misku s povidly písaři a ten po několika minutách sepisuje vzácnou „švestkovou“ smlouvu.
Růžena Písková

Další foto nalezneve ve fotogalerii

Zpracovala Jana Tomanová