Terénní výuka 9. A

V každém pololetí opouštějí žáci 2. stupně své lavice a vydávají se nacházet souvislosti nabytých znalostí a dovedností s reálným životem. Třída 9. A vyjela na terénní výuku do Brd. Společně jsme prošli přírodní rezervaci na vrcholu Žďár, kde se nám otevřela nádherná vyhlídka.

Dále jsme navštívili technickou památku vodního hamru v Dobřívi, kde jsme se dozvěděli o historii výroby a zpracování železa. Dále jsme zde obdivovali Švédský most a unikátní sluneční hodiny.

Cestou zpět jsme ve Skořickém potoku pozorovali kriticky ohroženou mihuli potoční. A protože nám vyšlo i počasí, byli spokojeni úplně všichni.

zapsal Michal Zoubek

Ztraceni na školním výletě
Když jsme se třídou vystoupali na vrchol skály, pan učitel Kotál všem řekl, že se sejdeme u silnice a že celou cestu máme sledovat žlutou značku. Asi tak po 15 min. chůze Lena zjistila, že potřebuje na toaletu, tak zaběhla do lesa a my na ni čekaly. Než se k nám Lena vrátila zpět, třídu jsme měly z dohledu. Vydaly jsme se tedy na cestu po žluté. Dělaly jsme si legraci z toho, jak se ztratíme a jak si budeme k večeři opékat nic netušící hady. Cestou jsme se nějak zapovídaly a nevšimly jsme si toho, že žlutou značku nějak vystřídala zelená. Ale my jsme si z toho nic nedělaly a šly jsme vesele dál. Po cestě jsme nás napadlo, že už jsme opravdu ztracené. V tu chvíli Kristýně zazvonil telefon. Pan učitel Zoubek nám po telefonu radil, jak se máme dostat na dlouho očekávanou silnici. Po dlouhém rozhovoru jsme se konečně domluvily. Tak jsme šly vesele dál, cestou jsme našly posezení, kde jsme se trochu občerstvily a promyslely naši vážnou situaci. Po chvíli jsme se opět vydaly na cestu, jelikož jsme šly celou cestu hustým lesem, měly jsme trochu strach, že na nás odněkud něco vyskočí. Najednou jsme něco zaslechly. Byl to vrtulník, jelikož jsme byly ztracené už docela dlouho, tak jsme si myslely, že ten vrtulník pro nás poslali naši učitelé. Proto jsme se rozhodly skákat a mávat. Tento plán na záchranu nám bohužel nevyšel, tak jsme se snažily ochočit si orla jménem Pepíto, ale ten o nás také neměl moc veliký zájem. Tak jsme pokračovaly v cestě. Po dalších 30 min. chůze Kristýna už netrpělivě prozváněla svou mámu, když v tom jsme naši třídu najednou viděly. Byla to trochu úleva, ale i trochu zklamání, protože jsme si to opravdu užily. Když jsme tam dorazily, viděly jsme kluky, jak s učiteli probírají naši další společnou cestu a holky, jak sedí mezi borůvkami celé unavené a špinavé. Poté jsme se všichni společně vydali na další únavnou stezku.
Markéta Řehořová