Návštěva Techmánie - 4.A + 4.B

Den v Techmánii

Tento den byl nejen zábavný ale i poučný. Nevěříte, tak schválně, věděli jste, že:
…Van der Graafův generátor na maximální výkon má až 200 000 voltů?
…chod generátoru závisí také na počasí?
… vzduch není dobrý vodič zvuku?
… je možné jedním prstem pohnout dvousetkilovou žulovou koulí?
… na hudební nástroj můžete hrát laserem?
A dále:
Proč reportéři televize nemusí mít papíry?
Jak je možné, že loď může plout do kopce?
Myslíte, že je těžké zvednout vlastní silou svoji vlastní váhu?
Jak fungují hlasivky?
Dokážete se udržet na nohou ve větru 160 km/h?
Byli byste rychlejší než kůň, rozlícené prase, pes nebo lenochod?
Slyšeli jste už někdy o hracích schodech?
Zkoušeli jste přejít po laně nad vodou?
Dokázali byste postavit město z dřevěných kostiček?
Víte, kdo má v sobě víc vody – člověk nebo medúza?
Fotili jste se už ve fotokabině, která vám pošle fotku na e-mail?
Šeptali jste někdy přes kouli?
Obtiskli jste své druhé já do zdi z tyčinek?
Viděli jste někdy celou historii filmu?
Ovládali jste letadlo světlem?
Vyzkoušeli jste si různé typy světla?
Mně se tento den moc líbil a i vy si tohle všechno a spoustu dalšího můžete vyzkoušet na vlastní kůži. (Majda Písková, 4. A)

Výlet do Techmanie

Ve středu 25. února jsme šli s třídou do Techmanie. Nejdříve jsme při ukázce viděli, co umí vzduch. Potom jsme se mohli pohybovat po Techmanii asi hodinu. Během hodiny jsme si prohlédli hodně expozic. Pak byla svačina asi 10 minut. Nakonec jsme se seznámili s tím, jak funguje Van De Graaffův generátor (vzniká statická elektřina). V Techmanii se mi nejvíce líbilo natáčení televizních správ. (Jan Kule, 4. A)

Exkurze do Techmanie