Využívání moderních výukových prostředků a pomůcek při výuce ekologického přírodopisu

Kabinet i učebna ekologického přírodopisu od počátku tohoto školního roku disponují novými moderními výukovými prostředky – LCD interaktivní tabule, vědecký digitální mikroskop, 12 nových žákovských mikroskopů, DVD mechanika a učebnice s funkcí zobrazení 3D obrázků.
Díky interaktivní tabuli v podobě obrovské LCD obrazovky si mají žáci možnost ihned ověřit nové přírodovědné poznatky zábavnou formou a využívat řadu interaktivních cvičení, různé doplňovačky a přetahování názvů k obrázkům. Zlepšila se tak názornost výuky a opakování učiva je proto oblíbený způsob zahájení hodiny.
K LCD tabuli lze připojit externí DVD mechaniku a přehrávat části přírodovědných dokumentů ve vysokém rozlišení. Zcela nově připojujeme i digitální mikroskop se zvětšením až 1600x, kterým lze pozorovat nativní i trvalé preparáty. Obraz z pozorování lze vyfotografovat nebo nahrát jako videozáznam a uložit pro další použití. Vysoká didaktická hodnota spojení LCD tabule a mikroskopu je v tom, že lze s žáky pozorovat preparát dohromady, všichni společně. Žáci pak mají k dispozici 16 nových žákovských mikroskopů s kvalitní optikou, do každé lavice ve třídě. Sami pak hledají a ověřují ve svých mikroskopech předem určené struktury. Zlepšuje se orientace v zorném poli preparátu a také kontrola vyučujícího, zda všichni žáci vidí to, co mají vidět.
Technické možnosti zapojené do výuky mají silný motivační účinek. Zlepšuje se názornost, žáci mohou být v hodinách více aktivní. Skvělé je spojení výuky přírodopisu a moderních výukových prostředků pro technicky zaměřené žáky.

Mgr. Blanka Koukolíková