FIRST LEGO League 2015

FIRST LEGO League (česká liga robotiky) je roboticky a přírodovědně zaměřená celosvětová soutěž pro děti od 10 do 16 let. Letošního regionálního kola, které probíhalo 28. 11. v Karlínském Spektru DDM hl. m. Prahy, Karlínské nám. 7, se zúčastnilo celkem 14 týmů z České republiky z toho pouze dva týmy základních škol. Ve velké konkurenci žáků gymnázií, středisek volného času, domů dětí a mládeže získal náš tým Plecháči celkové 10. místo. Tým tvořili Adam Šmucr (IX.B), David Krásný (VIII.B), Patrik Vácal (VIII.B), František Prokop (VIII.A), Tomáš Kopal (VIII.A), Bartoloměj Cubr (VII.B), Jan Berka (VII.B), Jan Hostek (VII.B) a Ondřej Ťoupal (VII.B).

Letošním tématem soutěže bylo třídění odpadu a jako každý rok měla soutěž 4 části:

1. Robotgame
    Cílem této části bylo postavit ze stavebnice LEGO MindStorms robota, ovládaného mikropočítačem EV3, a naprogramovat jej tak, aby byl robot schopen samostatně splnit za 150 sekund co největší počet úkolů připravených na hracím plátně. Tyto úkoly i plátno jsou celosvětově jednotné, jednotná jsou samozřejmě také přesná pravidla, co robot smí a nesmí udělat. Přípravě robota jsme věnovali 2 hodiny každou středu po vyučování. Snaha se vyplatila. David Krásný a František Prokop, kteří ovládali našeho robota Plecháče u herního stolu, získali 197 bodů (o 117 bodů více než v loňském ročníku).

2. Prezentace výzkumného úkolu
    V rámci tématu daného ročníku si každý tým musí zvolit problém, prozkoumat jej a navrhnout jeho inovativní vylepšení nebo nové řešení. O výsledcích své práce pak děti porotu na soutěži informují během pětiminutové kreativní prezentace. Náš tým zvolil téma elektroodpad a seznámil porotu s umístěním kontejneru na elektroodpad přímo na naší škole. Největší díl práce v této části odvedl Adam Šmucr.

3. Týmová spolupráce
    V této disciplíně hodnotí soutěžní tým psychologové, kteří posuzují úroveň spolupráce a kooperace v týmu. Je to velmi důležitá součást řešení každého problému, aby se děti dokázaly domluvit, vyslechnout se navzájem, nalézt nejvhodnější řešení. Na tuto disciplínu se v podstatě nedá připravit, porotci v ní odhalí skutečnou úroveň týmových kvalit. Náš tým v této výzvě obstál a díky skvělé práci celého týmu získal 38 bodů z 50.

4. Design robota
    V této disciplíně musí děti vysvětlit porotcům, jak postavily a naprogramovaly robota. Porota hodnotí inovativní řešení a technické nápady, kvalitu programů, robustnost a spolehlivost robota.

Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy.

Vypracovali: Mgr. Stanislav Hefler a Mgr. Kateřina Šmausová