Helena Tomanová v síni slávy

Naše kolegyně, Helena Tomanová, získala prestižní ocenění za celoživotní přínos školství – Síň slávy. Nominována byla za svůj elán a aktivní přístup k práci s dětmi. Město Plzeň ocenilo výjimečné pedagogy a zaměstnance svých základních a mateřských škol. Laureáti si ceny převzali v úterý 15. června v Koncertním sále 25. základní školy ve Chválenické ulici z rukou radní pro oblast školství Lucie Kantorové. Na 28. základní škole v Plzni působila Helena jako řadová i vedoucí vychovatelka školní družiny mnoho let a celé její působení je podloženo setrvale vynikajícími výsledky a výjimečným množstvím obětavé práce a času, které věnovala práci s dětmi a pro děti. S neutuchající energií organizovala a vymýšlela řadu originálních akcí pro děti i jejich rodiče, ať už to byly pravidelné letní tábory, letní a zimní školy v přírodě, výlety, přespávání v družině a další jednorázové akce sportovní, kulturní, folklorní a jiné. Léta vedla velmi pestrou škálu zájmových kroužků. V souladu s moderními trendy v pedagogice dokázala v každém dítěti vyzdvihnout jeho silné stránky a začlenit jej do kolektivu, děti vedla k úctě k tradicím a k přírodě. Nezřídka se dětem věnovala i ve svém volném čase. Jako rodilá Plzeňačka sledovala život ve svém městě a snažila se ho využít a propojit se svou profesí. Podporovala spolupráci divadel Pluto a Alfa, folklórního souboru Jiskra, zoo, záchranné stanice, Muzea strašidel a mnoha dalších se školní družinou. Svojí důsledností a přístupem k práci byla a je příkladem svým kolegyním, jimž vždy uměla účelně poradit, pomoci a inspirovat je. Pro své kolegy a přátele školy řadu let organizovala i tradiční reprezentační plesy, kterými též zviditelňovala jméno školy. Helena Tomanová se v letošním roce rozhodla ukončit svojí pedagogickou kariéru a dopřát si zaslouženého odpočinku. Toto ocenění je skvělou tečkou za mnoha lety usilovné práce.

Mgr. Kateřina Hamplová